Supervision
Якщо Ви бажаєте, щоб розроблений дизайн-проект виправдав Ваші сподівання - обов'язково замовляйте Авторський нагляд. Ця послуга дозволить Вам бути впевненим у якісному результаті будівництва. Повірте, її вартість не зіграє великої ролі у структурі Ваших витрат. Іноді усунення недоліків та помилок будівельників коштує дуже дорого, особливо, коли їх було виявлено несвоєчасно. До того ж, у процесі будівництва виникає безліч запитань та різноманітних проблем, вирішувати які потрібно на місці, негайно, кваліфіковано. Без досвіду спеціалістів це дуже непросто.
Переглянути Державні будівельні норми України "Положення про авторський нагляд за будівництвом будинків і споруд" та ознайомитись з формами журналу авторського нагляду можна тут.
Про правові аспекти здійснення авторського нагляду читайте тут.
Авторський нагляд передбачає виконання таких робіт :
- Плановий виїзд (1-5 разів на тиждень) згідно з графіком виконання робіт (графік виїздів, узгоджується із замовником заздалегідь) на об’єкт для уточнення та доповнення деталей проекту, вирішення актуальних питань, які виникають у ході будівництва у замовника та підрядних виконавців.
- Уточнення проектної документації та виготовлення додаткових креслень.
- При необхідності часткова зміна дизайн-проекту (переробка окремих елементів, втілення яких тягне за собою суттєве ускладнення будівельних конструкцій та невиправдану високу вартість ).
- Підбір аксесуарів інтер’єру (оформлення вікон, дверей, декоративних елементів, освітлювальне обладнання) та участь у замовленні меблів.
- Підбір матеріалів облицювання стін, підлоги та стелі, відповідно до розробленого проекту.
- Консультація робітників (осіб, відповідальних за будівництво та декорування), які втілюють дизайн-проект, узгодження методів монтажу складних декоративних елементів.
- Вибіркова перевірка якості будівельно-монтажних робіт на предмет відповідності дизайн-проекту вимогам функціональності та естетики.
- Збір інформації та робота з постачальниками окремих матеріалів, аксесуарів та послуг, які будуть задіяні на об’єкті проектування.
- Ведення журналу авторського нагляду.
Процедура здійснення авторського нагляду:
- Укладання договору послуг авторського нагляду
- Після узгодження із замовником, відповідно до договору, дизайнер відвідує об'єкт з метою моніторингу робіт, що виконуються
- Корективи проектної документації відповідно до внесених змін, уточнення та деталізація існуючих (при необхідності)
- Внесення результатів нагляду у відповідний журнал і повідомлення про це замовнику.
___________________________________
Авторський нагляд: основні помилки
У відносинах замовника і дизайнера найбільше ажіотажу і непорозумінь виникає на тему авторського нагляду та супроводу.
В ідеалі спочатку необхідно повністю розробити проект з підбором всіх оздоблювальних матеріалів, меблів, світильників та іншого обладнання, виконати всі технічні креслення та специфікації. І лише потім можуть бути розпочаті ремонтно-будівельні роботи. Однак в житті все по-іншому - робота над проектом починається одночасно з ремонтно-будівельними роботами. Це породжує масу проблем і ситуацій непорозуміння між замовником і дизайнером інтер'єру.
У деяких випадках замовник відмовляється від послуг авторського нагляду, оскільки вважає, що, маючи на руках якісний проект, він впорається з реалізацією цього проекту сам. В інших випадках, навпаки, дизайнер не хоче займатися практичною стороною своєї роботи, воліючи творити, сидячи в офісі.
Спробуємо розібратися, навіщо, власне, потрібен авторський нагляд. У вузькому значенні цього терміну авторським наглядом називають факт присутності дизайнера інтер'єру на будмайданчику з метою контролю роботи будівельників та відповідності виконуваних робіт проекту. Дизайнер повинен проконтролювати, чи всі монтажні елементи встановлені на потрібних місцях, чи зроблені конструктивні вузли у відповідності з проектом, чи вірно використані оздоблювальні матеріали, чи правильно лежить плитка, паркет, чи все гаразд із комунікаціями (електрика вентиляція, водопровід, каналізація) тощо. Однак у більш широкому сенсі авторський нагляд включає в себе весь комплекс заходів, необхідний для реалізації проекту. Це і контроль закупівель оздоблювальних матеріалів, меблів, обладнання, світильників. Це і вирішення маси питань, які неминуче з'являються в процесі ремонтно-будівельних робота і не могли бути вирішені на стадії проектування. Таких питань буває багато, особливо коли мова йде про реконструкцію приміщення. Найчастіше вони пов'язані з комунікаціями - водопроводом, вентиляцією і так далі. Іноді виявляється, що конструкція (наприклад, стіна або балка), яка вважалася несучою і не могла бути порушена, виявляється придатною для демонтажу або навпаки. Нерідкі ситуації, коли якісь замовлені матеріали, обладнання, меблі, не можуть бути поставлені вчасно. Потрібно оперативно підбирати альтернативні варіанти, які б влаштували замовника за термінами поставки, ціні, якості і відповідали б концепції проекту. Так що ні в якому разі не слід нехтувати авторським наглядом.
Багато дизайнерів, які пропрацювали на ринку 5-10 років, з упевненістю стверджують, що проект дизайну інтер'єру без авторського супроводу є майже даремним. А деякі професіонали йдуть ще далі - взагалі не пропонують клієнтам проект як окремої послуги. У них можна замовити тільки «повний цикл» роботи над інтер'єром - проект плюс авторський нагляд та супровід робіт аж до декорування. Вони ведуть проект до здачі під ключ. Цей варіант, для замовника найбільш вдалий.
Які помилки допускає замовник
Головною помилкою замовника при співпраці з дизайнером є відмова від авторського нагляду. При прийнятті такого рішення замовник, як правило, ще не цілком уявляє собі масштаб майбутніх проблем. Це важке і невдячне заняття - спостерігати за роботою будівельників, контролювати терміни постачання та якість матеріалів, вирішувати проблеми, які постійно виникають несподівано. Це велика кількість телефонних дзвінків, роз'їздів, лайки.
Ще одна поширена помилка - коли замовник недостатньо довіряє дизайнеру. Особливо болісною вона виявляється при виникненні будь-якої екстремальної ситуації. Коли щось йде не так і всі починають шукати винних, замовнику складно залишатися спокійним і розважливим. Цілком зрозуміло, що якщо будівельники кажуть, що в проблемі винен дизайнер, то легко в це повірити: будівельники найчастіше чоловіки, серйозні і досвідчені, а дизайнер може сприйматися як «вільний художник». Однак не слід квапитися з висновками. Цілком можливо, що дизайнер має не менший, а то й більший досвід у технічних питаннях, на його рахунку може бути не один і не два реалізованих об'єкта. Замовнику в такій ситуації слід спокійно вислухати всі сторони, зберігаючи холодний розум. Можливо, є сенс залучити консультанта зі сторони. Головне - не поспішати когось звинувачувати, тому, що найчастіше всі проблеми вирішуються за наявності творчого підходу та бажання співпрацювати.
Замовнику корисно розуміти різницю між авторським і технічним наглядом. Дизайнер не інженер, він не відповідає за те, чи дотримуються робочі технологічні процеси, чи вірно підключені радіатори, чи правильно встановлена каналізація і так далі. Авторський нагляд - це саме контроль відповідності проекту, а зовсім не контроль якості робіт. Якщо дизайнер бачить явне порушення технології або очевидну низьку якість - його завдання проінформувати про це замовника. Але несправедливо звинувачувати дизайнера в тому, що він міг не помітити технічних помилок будівельників: це не його завдання.
Дуже часто замовник квапить дизайнера, вимагаючи надати ті або інші креслення за проектом. У результаті креслення потрапляють на будівництво окремо, а не підшитими в одну папку проекту. Іноді вони потрапляють до будівельників не вчасно, неповними або незакінченими - адже замовник вимагає прискорити процес! Але в підсумку робочий процес від цього тільки страждає, тому що виникають різні версії та неточності.
Найбільший жах для дизайнера - коли вже під час авторського нагляду замовник хоче внести істотні зміни в проект. Наприклад, змінити планування або колірне рішення. Здавалося б, ну що тут страшного - зробити інший колір стін? Але оскільки інтер'єр - це гармонійне поєднання окремих елементів в єдине ціле, зміна одного тягнуть до повного дисбалансу. У результаті може виявитися, що оббивка дивана не підійде до стін, а до нової оббивці не підійдуть штори. Доведеться буквально з нуля підбирати деякі матеріали, і результат все одно залишиться непередбачуваним. Словом, одного разу погодивши проект, не варто його відчутно міняти.
Які помилки допускає дизайнер
Для дизайнера велика помилка – догоджати замовнику при очевидній шкоді для виробничого процесу, змінювати порядок проектних або оздоблювальних робіт. Наприклад, в більшості випадків замовник просить зробити плани електричних мереж на ранній стадії проекту, оскільки це одна з перших робіт на будівництві і відповідно одне з перших необхідних креслень. Однак це може породити дуже неприємні помилки, якщо ще не вибрані меблі: не виключена ситуація, коли вимикач опиниться за комодом, а розетка за узголів'ям ліжка. Слід пам'ятати про це і ставити замовника до відома про подібну можливість. Часто дизайнер в спілкуванні із замовником виявляється надмірно м'який - не відстоює свою думку, займає позицію «будь-який каприз за ваші гроші». Іноді в результаті сам клієнт, побачивши підсумок, каже: «Треба було все-таки зробити так, як ви говорили ... Чому ви мене не переконали?» Не потрібно боятися наполягати на своєму. Взагалі дизайнерові варто весь час «тримати руку на пульсі» і, навіть ризикуючи здатися замовнику нав'язливим, цікавитися ходом розвитку проекту, давати поради по реалізації.
Нерідко каменем спотикання стає ціна авторського нагляду. Замовник до цього моменту вже має на руках готовий проект, за який заплачено гроші. Виплачувати дизайнерові ще стільки ж або навіть більше за незрозумілу йому роботу не хочеться. Тут на мій погляд ідеальне рішення - встановлення ціни за проект з уже врахованим авторським наглядом. На жаль, це не завжди можливо.
Дизайнеру слід запропонувати замовнику різні варіанти співпраці на етапі авторського нагляду, - так, щоб замовник міг вибрати схему роботи та оплати, яка здається йому прийнятною.
Дизайнери дуже часто порівнюють свої об'єкти з дітьми, які народжуються в муках і яких потім нелегко відпускати. Але слід пам'ятати і приказку «Не той хто народив - а той хто виростив». Якщо процес проектування схожий на вагітність і пологи, то авторський нагляд - це «виховання». Тільки приділивши цьому належну увагу і терпіння, ми отримуємо результат, яким можна пишатися.
(матеріал з ресурсу homeideas.ru)